W nadchodzącym tygodniu rozpocznie się VERNADOC 2023 – pierwsze międzynarodowe warsztaty dokumentacji architektury wernakularnej w Polsce!
Czym jest architektura wernakularna? to lokalne tradycje budowlane, tak zwana „architektura bez architektów”. Warsztaty VERNADOC powstały po to, by dokumentować lokalne dziedzictwo budowlane – jego tradycję, piękno i unikalną wartość. Jest to niezwykłe wydarzenie, ponieważ nie tylko są to pierwsze tego typu warsztaty w Polsce, co więcej – odbywają się one w naszym wspaniałym Nowym Tomyślu!
Na VERNADOC 2023 przyjadą studenci architektury z całego świata m.in. Tajlandii, Brazylii, Portugalii czy Jordanii.
Już teraz zapraszamy na oficjalne spotkanie uczestników warsztatów z mieszkańcami, które odbędzie się 25 lipca br. o godz. 18.00 w Nowotomyskim Ośrodku Kultury. Spotkanie uwieńczą ciekawe wykłady na temat krajobrazu i architektury wsi olęderskich oraz konserwacji i adaptacji zabytkowej zagrody olęderskiej w Borui Nowej, prowadzone przez prof. UAP dr hab. inż. arch. Elżbietę Raszeję oraz dr inż. arch. Gabrielę Klause.
To jednak nie wszystko co zaplanowano! W dniach 1-3 sierpnia br. będzie można bliżej poznać obce kultury, uczestnicząc w prezentacjach na temat dziedzictwa kulturowego krajów, z których pochodzą nasi goście.
Oficjalne zakończenie VERNADOC 2023 odbędzie się 5 sierpnia br. Zaprezentowane zostaną wówczas wszystkie prace, dokumentujące architekturę wiejską w rejonie Nowego Tomyśla.
Wydarzenie jest wspaniałą okazją do poznania innych kultur, ale także bliższego zapoznania się z urokami Nowego Tomyśla i okolic. Jak pokażą warsztaty – w Nowym Tomyślu kryje się wiele budowlanych „pereł”, których historia sięga setek lat.
Szczegółowy plan wydarzenia na plakacie. Serdecznie zapraszamy!